Uçak Teknolojisi

 

 

 

Dünyada ve ülkemizde havacılık sektörü hızla gelişmektedir ve sektör, bu gelişmeye paralel olarak yetişmiş eleman gereksinimindedir. Meslek Yüksekokulumuzda sektörün ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 2013 yılında  Uçak Teknolojisi Programı açılmıştır. Programın öğretim içeriği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından incelenmiş ve SHY-66 A1 kategorisi Hava Aracı Bakım Personeli Lisansı için sekiz modül dersine kredilendirme hakkı tanınmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 07 Mart 2017 tarihinde oluşturulan kredilendirme raporuyla mezunlarımız, SHY-66 A1 kategorisi Hava Aracı Bakım Personeli Lisansı almak istedikleri taktirde  söz konusu modülün sınavlarına girmek zorunda değildir. 

Kredilendirme  hakkı kazandığımız modül derslerimiz;

 

 

Uygulamalı eğitimlerimiz, üniversitemiz bünyesinde yer alan Uçak Teknolojisi Laboratuvarında yapılmaktadır. Öğrencilerimiz birinci yılın sonunda 30 iş günü staj yapmaktadır. Staj yerlerinin belirlenmesi, SHGM tarafından desteklenen havacılık staj yazılım sistemi sayesinde olmaktadır. Bu sistem öğrencilerimize Türk Hava Yolları, Pegasus gibi büyük firmalarda staj yapma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca program bitiminde öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde Motor Bakım, Pilotaj gibi bölümlerde lisans öğrenimlerini sürdürebilmektedirler.