Uçak Teknolojisi

 

 

 

Dünyada ve ülkemizde havacılık sektörü çok hızla gelişmektedir. Sektör bu gelişmeye paralel biçimde yetişmiş eleman gereksinimi içindedir. Meslek Yüksekokulu bu gereksinimi hızla karşılayabilmek için 2013-2014 Akademik Yılı’ndan başlayarak Uçak Teknolojisi Programı’nı uygulamaktadır. Programın öğretim içeriği Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından incelenmiş ve SHY-66 A1 kategorisi Hava Aracı Bakım Personeli Lisansı için sekiz modül dersine kredilendirme hakkı tanınmıştır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından 07 Mart 2017 tarihinde oluşturulan kredilendirme raporuyla beraber mezunlarımız SHY-66 A1 kategorisi Hava Aracı Bakım Personeli Lisansı almak isterler ise söz konusu modül sınavlarına girmek zorunda kalmayacaklardır.

Kredilendirme  hakkı kazandığımız modül derslerimiz;

 

 

Uygulamalı eğitimlerimiz Üniversitemiz bünyesinde yer alan Uçak Teknolojisi Laboratuvarında yapılmaktadır. Öğrencilerimiz birinci yılın sonunda 30 iş günü süresince staj yapmaktadırlar. Staj yaptıkları yerlerin belirlenmesi SHGM tarafından desteklenen havacılık staj yazılım sistemi sayesinde olmaktadır. Bu sistem öğrencilerimize Türk Hava Yolları, Pegasus gibi büyük firmalarda staj yapma olanağı sağlamaktadır. Ayrıca Program bitiminde öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Uçak Gövde Motor Bakım, Pilotaj gibi konu ile ilgili Lisans alanlarında öğrenimlerini sürdürebilmektedirler.