RMK Marine’e Teknik Gezi

 

13 Mayıs tarihinde Tuzla’da bulunan Koç grubu bünyesindeki RMK Marine Tersanesi’ne bir teknik gezi düzenlenmiştir. Geziye Öğr. Gör. Mustafa Kösem ve Ali Kemal Eyüboğlu eşlik etmiştir.

Sektöre  özel İş Sağlığı ve Güvenliği sorunları olan Tersaneler bizler için yeni bir deneyim oldu. Bize ilk olarak Koç grubu ve RMK Marine tanıtıldı. Ardından İş Sağlığı ve Güvenliği kavramına bakışları anlatıldı. Burada İş Sağlığı ve Güvenliği’nin Çevre Kirliliği ile entegre ele alındığını gördük. Sohbet esnasında İzmir’de 23 Aralık 2013’te Römorkör faciasını konuştuk.

Ardından saha gezisi yaptık. Sahada gördüğümüz güzel uygulamalardan biri renklendirmenin etkin kullanılması idi. Her ne kadar Sağlık ve Güvenlik İşaretleri Yönetmeliği bu konuda kapsamlı bilgi verse de sahada bu denli uygulandığını görmek etkileyici idi. Bir başka güzel uygulama örneği de talaş atıklarının presle işçilerin serbestçe alabilecekleri çıralar haline dönüştürülmesi idi. Böylece toz patlaması riski bertaraf edilmişti. Gürültü ciddi bir risk faktörü olarak öne çıkmaktaydı. Gemilerin  altına müdahele etmek izin ızgara benzeri özel platformlar kurulmuştu. Yüksekten düşme, elektrik, ezilme sektörde öne çıkan riskler. 

Gezimizde tersanelerde gemilerin taşınması esnasında kapsamlı lojistik düzenlemelerin yapıldığı yerleşimlerin ve yolların geçici olarak değiştiği bilgisini edindik. Dolayısıyla gemilerin teslimi, testi, üretildikten sonra limana alınması operasyonları ciddi planlama gerektirmekte.

 

Tags