DOKA İskele’ye Teknik Gezi

 

21 Mayıs tarihinde İstanbul Gebze’de bulunan DOKA Kalıp İskele San. ve Tic. A.Ş’ye bir teknik gezi düzenlenmiştir. Avusturya kökenli olan DOKA firması 1999 yılında, Gebze’deki tesis de 2008 yılında kurulmuştur. Geziye Öğr. Gör. Mustafa Kösem ve Öğr. Gör. Ali Kemal Eyüboğlu eşlik etmiştir.

Gezide ana konu İskelelerde güvenliğin sağlanması olmuştur. Doka’nın kapalı iskele sistemleri tanıtılmış ve Türkiye’de ücretinden dolayı pek itibar edilmeyen kapalı iskele sistemlerinin avantajlarına değinilmiştir.

Bu sistemler köprü, santral gibi zor yapılarda yüksek düzeyde koruma sağlamak için kullanılabilir. İlaveten İş Sağlığı ve Güvenliği ile Endüstri Mühendisliği’nin birarada düşünülmesi ile kapalı iskele sistemlerinin bir katta inşaat devam ederken diğer katlarda dış cephenin düzenlenmesi imkanını sağladığı; dolayısıyla bir yandan İş Sağlığı ve Güvenliği tedbirleri alınırken bir yandan da inşaatın teslim süresinin kısaltılabileceğinden bahsedilmiştir. Dolayısıyla bu sistemler çok büyük projeler için ciddi avantaj sağlayabilmektedir.

Firma ile gelecek yıl bir ürünlerinin kullanıldığı bir şantiyede saha gezisi için sözleştik.

 

Tags