BÖLÜM İLE İLGİLİ BİLGİLER

 
ÇOCUK GELİŞİMİ
 

Çocuk Gelişimi Programı’nın amacı; değişen bilim, teknoloji, eğitim ve sağlık gereksinimleri doğrultusunda, 0-18 yaş arası normal gelişim gösteren ve/veya özel gereksinimli çocuk ve gençlerin gelişimi ve eğitimi konusunda ara eleman yetiştirmektir. Bu programı, lise mezunu tüm öğrenciler tercih edebilmektedir.

 Program, kuramsal ve uygulamalı derslerden oluşmakta ve öğrenciler toplam 120 AKTS kredisi ile mezun olmaktadırlar.  Alınan derslerin yanı sıra öğrenciler, üçüncü ve dördüncü yarıyıllarda resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumları, anasınıfları, özel eğitim okulları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde staj yapmaktadırlar.

Programdan mezun olan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel ve resmi okulların okul öncesi eğitim merkezleri, anasınıfları, çocuk yuvaları ve kreşler, çocuk sağlığı merkezleri, çocuk kliniklerinin oyun odaları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile gerekli koşulları sağladıklarında “Çocuk Gelişimi” ve “Okul Öncesi Öğretmenliği” lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler.