Bankacılık ve Sigortacılık Programı

        Ekonomide önemli fonksiyonları bulunan bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin küreselleşmeyle gelişmesi ve büyümesi, işgücü taleplerini ve işgücünde aranan niteliklerin düzeyini de yükseltmiştir.

        Finans-Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Bankacılık ve Sigortacılık Programı’nın amacı; akademik disiplinlerin uygulama boyutlarına öncelik veren eğitim programı ve sektör işbirliğiyle gerçekleştirilen stajlar ile öğrencilere, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde istihdam edilme yeterliliği kazandırmaktır.

        Program mezunları, kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda bankacılık ve sigortacılık sektörlerinin yanı sıra finans sektöründe faaliyet gösteren diğer kurum ve kuruluşlar ile ticaret, sanayi ve hizmet işletmelerinin finans ve muhasebe bölümlerinde çalışma olanağı bulabilmektedirler.  

        İki yıllık programı başarıyla bitiren mezunlar, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmaları halinde aşağıdaki alanlarda dört yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapabilirler.

        Geçiş Yapılabilecek 4 Yıllık Bölümler: Aktüerya, Aktüerya Bilimleri, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık, Ekonometri, Ekonomi ve Finans, İktisat, İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Sermaye Piyasası, Sermaye Piyasası Denetim ve Derecelendirme, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Lojistik.